Gizemli Virüs Rekor hızla yayılıyor

2024’te A grubu streptokok hastalığının en ölümcül formu olan streptokokal toksik şok sendromu (STSS) vakalarının geçen yılın rekor seviyesini aşması bekleniyor. Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIID), bu hastalığın arkasındaki mekanizmaları hala tam olarak anlayamadıklarını ve açıklayamadıklarını belirtiyor.

2023 yılında 941 STSS vakası rapor edildi. 2024’ün ilk iki ayında ise bu sayı 378’e ulaştı. Enfeksiyonlar Japonya’nın 47 vilayetinin 45’inde tespit edildi.

Yaşlı insanlar STSS’ye karşı daha savunmasız olsa da, A grubu streptokok 50 yaşın altındaki hastalarda daha fazla ölüme yol açıyor. 2023’te 50 yaşın altındaki 65 STSS hastasından 21’i hayatını kaybetti.

STSS vakalarının artmasının bir nedeninin, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılması olduğuna inanılıyor. Mayıs 2023’te Japonya hükümeti, COVID-19’u mevsimsel griple yasal olarak eşit hale getirdi. Bu değişiklik, yerel yetkililerin STSS hastalarını karantinaya almasını veya hastaneye yatırmasını zorlaştırıyor.

STSS vakalarının çoğu, strep A olarak da bilinen streptococcus pyogenes bakterisinden kaynaklanıyor. Bu bakteri, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı gibi yaygın hastalıklara neden olabilir. Çoğu insan bu bakteriyeyi herhangi bir semptom göstermeden atlatır.

Yaşlılarda STSS semptomları soğuk algınlığına benzeyebilir. Nadir durumlarda ise boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, zatürre ve menenjit gibi daha ciddi semptomlar görülebilir. Enfeksiyon kontrol altına alınamazsa organ yetmezliğine ve nekroza yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x